Metody aktywizowania seniorów z demencją

Opieka osób starszych z demencją zakłada poprawę jakości ich życia w różnych dziedzinach życia takich jak komunikowanie się otoczeniem, odżywianie oraz zachowania higieny i bezpieczeństwa. Pierwsze objawy otępienia trudno jest zauważyć, a po jakimś czasie pojawiają się zaburzenia w zachowaniu i kontroli nad emocjami. Kiedy otępienie jest już zaawansowane, seniorzy nie radzą sobie z podstawowymi czynnościami, takimi jak ubieranie, jedzenie i dbanie o higienę osobistą. Pomoce terapeutyczne są przeznaczone do aktywizacji osób chorych i są wykorzystania w różnych stadiach postępującej choroby.

Demencja – o czym warto wiedzieć?

Demencja jest stanem chorobowym organizmu, jej głównym objawem jest pogarszanie się funkcji intelektualnych. Występuje najczęściej w przebiegu choroby Alzheimera i innych schorzeń, w których pojawia się otępienie. Leczenie polega na łagodzeniu objawów chorobowych i utrzymaniu chorego jak najdłużej w stanie samodzielności. Przy wczesnym wykryciu objawów można szybko zastosować profilaktykę. Seniorzy z demencją powinni cały czas znajdować się pod opieką lekarza, w przebiegu schorzenia często dochodzi do stanów zapalnych dróg moczowych i zapalenia płuc.

Aktywizacja osób z chorobą jest bardzo ważna podobnie jak wykorzystanie leczenia farmaceutycznego. Pomoce terapeutyczne dostosowane do aktualnych zdolności poznawczych chorego, takie jak puzzle, pomoce sensoryczne, klocki i kolorowanki aktywizują seniorów zarówno pod względem intelektualnym, jak i fizycznym.

Metody aktywizowania i wykorzystanie pomocy terapeutycznych

We wczesnym okresie choroby wystarczy sama obecność przy osobie chorej i przypominanie jej o codziennych czynnościach, bardzo ważne jest, aby nie wyręczać chorego, a jedynie go aktywizować. Niektóre z możliwości aktywizowania to między innymi:

 – zaangażowanie osoby chorej do wykonywania codziennych czynności jak zamiatanie podłogi, mycie naczyń,

 – odwoływanie się do przeszłości i wspomnień z dzieciństwa, przeglądanie albumów ze zdjęciami,

 – słuchanie ulubionej muzyki i czytanie na głos książek,

 – oglądanie ulubionych programów i filmów, a następnie dyskutowanie o nich,

 – rozwiązywanie krzyżówek i korzystanie z pomocy terapeutycznych, które są specjalnie dedykowane dla osób z demencją, są to np. zestawy stymulujące słuch i węch oraz tradycyjne gry ćwiczące pamięć.

Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie gry i ćwiczenia dostosowane były do zdolności i możliwości seniora pod względem fizycznym i psychicznym, jeśli tak nie jest, chory może się denerwować i wpadać w irytację, co przyniesie odwrotny skutek od zamierzonego.

Porady, o których warto pamiętać podczas aktywizacji osób z demencją

W trakcie aktywizacji osób z demencją należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często niezrozumiale albo agresywne zachowanie chorego może wynikać z odczuwania przez niego jakiejś formy dyskomfortu, o której nie może on poinformować, a nie z jego złej woli. Komunikacja z osobą chorą powinna opierać się na prostych i zrozumiałych zdaniach, podczas wykonywania różnych czynności trzeba powstrzymać się od ponaglania. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z różnych pomocy terapeutycznych, ale powinny być one dopasowane do aktualnego stanu zdrowia osoby chorej. Codzienna współpraca z seniorem powinna być oparta na prostych czynnościach i powtarzających się zwyczajach. Trzeba również pamiętać, aby osoba chora miała dostęp do zegara i kalendarza, co umożliwi samodzielną kontrolę nad czasem. Należy zrezygnować z wprowadzania jakichś istotnych zmian w otoczeniu, jak np. wymiana mebli, wpływa to negatywnie na poczucie bezpieczeństwa seniora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *